Online Tutoring
  • High school and college level
  • Get help with your homework
  • Practice speaking in Spanish
  • Work with me from your own home!

Online Tutoring

Enroll

1 Hour

Online Tutoring
$40
1 hour in 1 week
Unit Price: $40/hr

4 Hours

Online Tutoring
$140
4 hours in 4 weeks
Unit Price: $35/hr

In-person Tutoring

Enroll

1 Hour

In-Person Tutoring
$40
1 hour in 1 week
Unit Price: $40/hr

4 Hours

In-Person Tutoring
$140
4 hours in 4 weeks
Unit Price: $35/hr

  • Beginning Spanish for children 9 yrs old and up
  • Learn 100 new vocab words
  • Access to online video lessons and native-speaker input
  • Study Packet to follow along with the lessons
  • 30 minutes online video-instruction and 30 minutes live-instruction through Google+ with 3-5 other students
  • Every week includes a lesson from the following aspects of Spanish language:
    • Native Narrative
    • “Así se dice”
    • Phonetics
    • Grammar
    • Verb
    • Basics
    • Vocabulary

Co-op Web Access

For Co-op families only.

Enroll

Co-op Web Access

Online Class
$15
6 hours in 6 weeks
Unit Price: $12.50/hr
$60 for instruction
$15 for internet access to lessons

Online Classes

Enroll

1 Student

Online Class
$75
6 hours in 6 weeks
Unit Price: $12.50/hr
$60 for instruction
$15 for internet access to lessons

2 Students

Online Class
$135
6 hours in 6 weeks
Unit Price: $11.25/hr
$60 for extra student in same family

3 Students

Online Class
$195
6 hours in 6 weeks
Unit Price: $10.83/hr
$120 for 2 extra students in same family

  • Beginning Spanish for children 9 yrs old and up
  • Classes held in Upper Arlington
  • Access to online video lessons and native-speaker input
  • Study Packet to follow along with the lessons
  • 60 minute in-home class
  • Classes no larger than 10 at a time
  • Every week includes a lesson from the following aspects of Spanish language:
    • Native Narrative
    • “Así se dice”
    • Phonetics
    • Grammar
    • Verb
    • Basics
    • Vocabulary

In Home Classes

Enroll

1 Student

In Home Class
$75
9 hours in 6 weeks
Unit Price: $8.33/hr

2 Students

In Home Class
$135
9 hours in 6 weeks
Unit Price: $7.50/hr

3 Students

In Home Class
$195
9 hours in 6 weeks
Unit Price: $7.22/hr